2016-2017 MID-PACIFIC ATHLETIC AWARDS - Mid-Pacific Institute

Athletics News

2016-2017 MID-PACIFIC ATHLETIC AWARDS

Congratulations to Donny Kadokawa '91 and Kan Leong Chun '19 (posthumous) for being inducted into the Mid-Pacific M Club Athletic Hall of Fame at the 2016-2017 Mid-Pacific Athletic Awards Ceremony Thursday, May 25.

Posted on May 31, 2017 by Scot Allen

DSC_8028.jpg

Senior athletes sing the Alma Mater.

Congratulations to Donny Kadokawa '91 and Kan Leong Chun '19 (posthumous) for being inducted into the Mid-Pacific M Club Athletic Hall of Fame at the 2016-2017 Mid-Pacific Athletic Awards Ceremony Thursday, May 25.


Please click here to view a photo gallery.

Here is a breakdown of the major awards announced in Bakken Auditorium:

ATHLETE OF THE YEAR
THE OWL AWARD

Zion Shepherd
PRESENTED TO THE VARSITY SENIOR BOY OR GIRL ATHLETE WHO HAS ACHIEVED OUTSTANDING ATHLETIC PERFORMANCE; VERSATILITY AND WIDE PARTICIPATION; LEADERSHIP AND INSPIRATION;
AND HAS GIVEN MAXIMUM EFFORT AND TOTAL COMMITMENT TO ATHLETICS.

MOST OUTSTANDING ATHLETE
Co-Female - Saige Yamada & Brilie Kovaloff
Co-Male - Dawson Sloan & Michael Petrides

PRESENTED TO THE VARSITY BOY AND GIRL ATHLETE WHO IN A SPORT OR IN SEVERAL SPORTS HAS ACHIEVED OUTSTANDING ATHLETIC PERFORMANCE.

DON BOTELHO AWARD for HONOR-INTEGRITY-HUMILITY
Female - Sydness Reiko Ramirez
Male - David Ka'imi Haas

PRESENTED TO A VARSITY BOY AND GIRL ATHLETE WHO DISPLAYS HONORABLE CHARACTER, WHO DOES WHAT'S RIGHT, WHO PUTS THE TEAM'S SUCCESS BEFORE INDIVIDUAL GLORY, AND ACCEPTS DEFEAT AND SUCCESS WITH HUMILITY.

SCHOLAR ATHLETE AWARD
Female - Eimanie Thomas
Male - Tyler Moon

PRESENTED TO THE SENIOR BOY AND GIRL WHO COMBINES SCHOLASTIC EXCELLENCE WITH OUTSTANDING ATHLETIC ABILITY AND PARTICIPATION.

MOST INSPIRATIONAL ATHLETE
Female - Harley Simon
Male - Jacen Kimura

PRESENTED TO A VARSITY BOY AND GIRL ATHLETE WHO SHOWS OUTSTANDING DETERMINATION, INSPIRATION, AND LEADERSHIP ABILITY.

GREEN & WHITE AWARD
Female - Charlize Jasmine Pascual-Tabuyo
Male - Hugh Donlon

PRESENTED TO THE UNDERCLASS VARSITY BOY AND GIRL ATHLETE THAT IS SELF-MOTIVATED AND DISPLAYS OUTSTANDING HUSTLE, EFFORT, AND ATTITUDE.

2016-2017 MOST VALUABLE PLAYER (MVP) AWARDS
Baseball - Jacob Yoshino
Basketball - Brilie Kovaloff, Jacen Kimura, Zion Shepherd
Bowling - Saige Yamada, Kai Yamada
Canoe Paddling Div. I - Alexa Lyman, Kyle Kuniyoshi
Canoe Paddling Mixed - Clarissa Honeker, Nick Dworshak
Canoe Paddling Div. II - Garrison Lagapa
Cheerleading - Mia DeLara
Cross Country - Brilie Kovaloff, Aidan Jones
Football - Ryan Johnson
Golf Division I - Danielle Ujimori, Zackary Kaneshiro
Golf Division II - Madison Campos, Jason Katayama
Judo - Sydnee Reiko Ramirez, Alexandre Mimura
Kayaking - Kaya McTigue, Patrick Jenkins
Precision Air Riflery - Jaylene Lum
Sailing I - Christopher Adam
Sailing II - Bryce Conrad
Soccer - Jacqueline Osumi, Justin Davis
Softball - Ka'ale'a Hanawahine
Sporter Air Riflery - Mahina Smith, Aaron Kam
Swimming - Mariah Walton, Dawson Sloan, Michael Petrides
Tennis - Tristen Bryant-Otake, Annika Alcon, Seann Esaki, Reyn Miyagawa
Track - Amy Warrington, Zachary Arakaki
Volleyball - Mapuhola Sekona, Palmer Young
Water Polo Div. I - Kaley Yap, Michael Petrides
Water Polo Div. II - Kayla Garo-Drzymala, Beau Hitomi
Wrestling - Sydnee Reiko Ramirez, Alexandre Mimura

2016-2017 TRI-ATHLETE AWARD
Recognizes the exceptional achievement of earning letters in three varsity sports in one school year.
Chynna Ancheta (Competitive Cheer, Wrestling, Judo)
Ian Archibald (Kayaking, Canoe Paddling, Judo)
Travis Ching (Bowling, Kayaking, Canoe Paddling)
Olivia Collis (Kayaking, Canoe Paddling, Water Polo)
Zoran Cullinan (Kayaking, Wate Polo, Swimming)
Matthew Foster (Cross Country, Canoe Paddling, Track)
Anthony Giambelluca (Cross Country, Soccer, Track)
Brilie Kovaloff (Cross Country, Basketball, Track)
Aysha Limatoc (Sporter Air Riflery, Cheerleading, Precision Air Riflery)
Jaylene Lum (Sporter Air Riflery, Soccer, Precision Air Riflery)
Lea Matsumura (Cross Country, Soccer, Track)
Meagan Nakamoto (Sporter Air Riflery, Soccer, Precision Air Riflery)
Vincent Ooi (Water Polo, Golf, Track)
Shyla Sato (Volleyball, Cheerleading, Track)
Zion Shepherd (Football, Basketball, Volleyball)
Marilena Vassalli (Kayaking, Swimming, Water Polo)
Daniel Wong (Sporter Air Riflery, Precision Air Riflery, Sailing)

2016-2017 OUTSTANDING ATHLETIC ACHIEVEMENT
This award recognizes the outstanding achievement of earning letters in four varsity sports in one school year:

Brooke Young (Sporter Air Riflery - Cheerleading - Precision Air Riflery - Tennis)